Sıkça sorulan sorular

1. Aynı renk referansına sahip iki ürün arasında neden renk farkı görüyorum?

Bu durum, ürünler arasındaki doku farkından, parlaklık seviyesinden, kullanılan uygulama yönteminden ve hatta ışıktan kaynaklanabilir. Aşağıda, bu olasılıkların her biri kısaca açıklanmıştır.
Doku: pürüzsüz bir yüzey, renge dokulu bir yüzeyden daha farklı bir görünüm verebilir. Bu, özellikle ışığın yansımasından kaynaklanır.
Parlaklık seviyesi: parlaklık seviyesi yüksek olan bir ürün, mat veya saten bir ürüne göre hafifçe daha koyu görünecektir. Bu, ışığın yüzeydeki yansımasından kaynaklanır.
Uygulama tekniği (fırça/rulo/sprey): bir boya katının dokusu ne kadar düzensizse, rengi dokusuz bir boya katına göre renk tablosundan o kadar farklı olacaktır.
Işık: farklı ışık kaynakları, hem uygulanan malzemelerin farklı ışık yansıtma özellikleri hem de doğal ışık ve çeşitli yapay ışık kaynakları (soğuk ışıktan yumuşak ve sıcak ışığa) arasındaki yapı farkından dolayı farklı renk efektleri oluşturabilir.

2. Astar nedir ve hangi koşullar altında gereklidir?

Astar, ortamın renginin son katın arasından görünmesini önlemek için son katın altında kullanılan ve böylece daha iyi “kaplama” sağlayan renktir. Açık bir renk kullanılması veya çok fazla renk kontrastı olması durumunda, iyi seçilmiş bir astar, son katta renk açısından daha iyi opaklık sağlar.

3. Bir renk, en iyi hangi ışık kaynağında değerlendirilebilir?

Renkler, en iyi gün ışığı veya doğal güneş ışığı lambalarının altında değerlendirilebilir. Gün ışığı almayan veya farklı ışık kaynaklarının mevcut olduğu bir odada bir rengi doğru şekilde değerlendirmek mümkün değildir.