Hikayemiz

Pieter Schoen, Lodewijk Varossieau ve Dirk Vettewinkel, muhtemelen hiç duymadığınız isimler. Ancak, 18. yüzyılda Sigma Coatings hikayesinin ilk satırlarını yazanlar onlar. Renklendirme malzemeleri işine ilişkin vizyonları, bugün Sigma Coatings’in varisi olduğu şirketlerin kurulmasını sağladı.
Derin bir pratiklik anlayışına sahip gerçek uzmanlar olarak, boyacıların beklentilerini nasıl yorumlayacaklarını biliyorlardı. Bu bilgi, bugün dahi Sigma Coatings’in DNA’sını oluşturmaktadır.
 
2008
2 Ocak’ta, PPG Industries, Bain Capital’dan SigmaKalon grubunu satın aldığını duyurdu.
Pittsburgh merkezli PPG, küresel bir boya, kaplama, kimyasal ürün, optik ürün, cam ve cam elyafı üreticisi. 60’dan fazla ülkede faaliyet gösteren şirket, 140’dan fazla üretim tesisine ve ilgili şirketlere sahip.
 
2006
Sigma Coatings şirketi, Avrupa’nın dekoratif boyalar pazarında 2 numarası olan SigmaKalon Group’a entegre edildi. Şirket, 1 Haziran 2006 tarihinden itibaren SigmaKalon adını aldı.
 
1999 – Sigma Coatings ve Kalon birleşti
SigmaKalon, PetroFina’nın Fransız Total grubu tarafından satın alınmasıyla doğmuştu. Şirket, PetroFina’nın boya sektöründeki alt kuruluşu olan Sigma Coatings ile Fransız Total grubunun boya sektöründeki alt kuruluşu olan Kalon’un birleşmesinden oluşuyordu.
 
1972 – Sigma Coatings Group: aile şirketinden çok uluslu bir şirkete
1 Ocak 1972’de, Pieter Schoen & Zoon ve International Coating Materials (ICM) şirketleri, piyasada tek bir isimle yer aldı: Sigma Coatings.
1980’lerde, Sigma Coatings, yeni bir boya ve toz fabrikasının yanı sıra ultra modern bir araştırma merkezi kurdu.

1971 – ICM’nin satın alınması
International Coating Materials’ın kurulmasından yalnızca bir yıl sonra, PetroFina bu yapıyı boya ürünlerinin üretimindeki ikinci tercih ettiği ortak olarak gördü ve Pieter Schoen & Zoon’u satın aldıktan sonra ICM’yi de satın almaya karar verdi. Böylece Sigma Coatings’in temelleri atılmış oldu.
 
1970 – ‘International Coating Materials’ın kuruluşu
N.V. Vernis ve Varossieau & Cie şirketleri, rekabetle daha iyi baş edebilmek için birleşmeye karar verdi. International Coding Materials adını verdikleri ortak şirketi, 1970’de Uithoorn’da kurdular.
 
1967 – Pieter Schoen PetroFina’da
1967’de, PetroFina Pieter Schoen & Zoon ile bir işbirliği anlaşması imzaladı. Bu, Pieter Schoen & Zoon’un 1969’da PetroFina’ya katılmasından önceydi.
 
1809 – Bina boyalarından Sigma Coatings’e
1809’da, St. Lucas loncasından usta oyacı Dirk Vettewinkel, kendi renk ve malzemelerini öğütmeye karar verdi. O zamanlar, bu malzemeler ele geçirilebilecek bir pazar payı teşkil ediyordu.
Dirk Vettewinkel’in orijinal fabrikası, 1972’den beri Sigma Coatings’in bir parçası.
 
1795 – Yeni bir sahne ve boya üretimi
Sigma Coatings’in ortaya çıkmasında önemli bir rol oynayan ikinci şirket, Varossieau & Cie idi. Lodewijk Varossieau, 1795’de bir boya imalathanesi kuran bir boyacıydı. 1862’de, aile işi yer değiştirdi ve Cornelis van Rijn’e yerleşti.

1900’den sonra, Varossieau & Cie büyüdü ve kendi pigmentlerini yağda öğüten ve Japon cilası üreten bir şirket haline geldi. Varossieau & Cie’nin yeni CEO’su 1946’dan itibaren şirketi modernleştirdi ve bir sentetik ve yarı sentetik cila üreticisi haline gelmesini sağladı.
 
1722 – İlk Sigma ürünleri
Jan Pieterszoon Schoen, ahşap boyası, kireç taşı, Alman toprak boyası, mermer, zerdeçal, karbon tozu ve lazulit gibi doğal pigmentler üretip satan ilk Hollandalı iş adamlarından biriydi.
1722’de bir arazi satın alıp kendi öğütme tezgahını kurdu. 1725’de öğütme izni aldı. Boya ürünlerini piyasaya sürmeden önce, onlara her şeyin toplamını ifade eden Yunan harfi olan Sigma adını verdi.

Pieter Schoen’in şirketi, başarılı bir aile şirketi haline gelene kadar büyüdü ve 1857’de Pieter Schoen & Zoon adıyla resmi olarak tescil edildi.
Pieter Schoen & Zoon, daha sonra Sigma Coatings’in temellerini oluşturan şirketlerden biridir.